VIDEO: Marsikdaj nisem iz tega vica, ampak od nekod drugod / CVETO SEVER

20. september 2021

Pripravili smo film o našem prvem poklicnem samostojnem lutkarju Cvetu Severju. Oglejte si ga TU ali TU.

V zadnjem posnetem intervjuju s Cvetom Severjem (1948—2018) ga spoznamo kot iskrenega, neposrednega in svojstvenega človeka, predvsem pa kot ustvarjalca, ki je v slovenski lutkovni zgodovini pustil neizbrisen pečat prvega samostojnega poklicnega lutkarja. Kot igralec se je več kot deset let kalil na odrih tedaj še amaterskega Prešernovega gledališča Kranj, ko pa je slikar, scenograf in lutkar Saša Kump v 70. letih 20. stoletja tam ustanovil lutkovno skupino, se je Cveto Sever počasi, a dokončno zapisal lutkam. Na svojem več kot trideset let dolgem popotovanju lutkarja solista je odigral več kot 2500 ponovitev svojih predstav, med katerimi najbolj izstopajo Cesarjeva nova oblačila, Potepuh in Vrtiljak, zadnji dve, Janko in Metka ter Rdeča Kapica, pa še naprej živita v uprizoritvah njegovega sina Boštjana Severja. Cveto Sever se je v zgodovino zapisal zaradi posebnega razumevanja lutkovnega medija, saj je v svojih solo predstavah umetelno kombiniral dramsko igro, igro lutke in lutkarja, pripovedovanje, glasbo in gib ter na ta način ustvarjal svojstvene celostne umetnine.

﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏﹏

Intervju je nastal aprila 2017

Pogovor sta vodili: Martina Maurič Lazar in Tjaša Juhart

Kamera: Gregor Gobec